Різдвяний піст-2020: його мета та від чого варто утриматись

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Різдвяний піст є останнім багатоденним постом у році. Триває він 40 днів і закінчується в переддень Різдва Христового. Саме тому цей піст має одну із назв – Чотиридесятниця. Інша ж назва – Пилипівка, або ж Филипівка, тому що він починається через день після  дня пам’яті святого апостола Филипа.

Перші згадки про цей піст зустрічаються ще у IV столітті, але тоді він був значно коротшим і тривав всього тиждень до Різдва.

Різдвяний піст має фіксовані дати початку й закінчення. Так, православні християни входять у нього 28 листопада, а завершується  піст у переддень Різдва вже наступного року – 6 січня 2021 року. Триває цей піст рівно 40 днів і тому іменується в церковному статуті Чотиридесятницею.

Оскільки заговини (останній день, коли можна наїстися всього, чого душа забажає) припадають на 27 листопада, коли вшановується пам’ять апостола Пилипа, цей піст ще називають Пилиповим.

Від чого варто утриматись тим, хто вирішив поститись? 

Порівняно з Великим або Успенським постом, Різдвяний не такий уже й суворий. Однак за церковними настановами, під час посту не можна їсти м’яса, риби, сиру, молока, яєць, вершкового масла.

Основу пісного столу в цей період становлять овочі, каші, бобові та гриби.

Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні та недільні дні й великі свята, якщо вони припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу або п’ятницю, то дозвіл посту є лише на вино та олію. З 2 січня по 6 січня піст посилюється, і в ці дні навіть у суботу та неділю риба не благословляється.

Проте все не так категорично: якщо це маленька дитина, людина похилого віку в слабкому стані, або вагітна жінка, то потрібно постити обережно, адекватно оцінюючи стан свого здоров’я.

Від чого варто утриматися тим, хто вирішив поститись? 

Окрім посту тілесного, йдеться і про духовний піст. Він пов’язаний з молитвами, покаянням та обмеженням своїх пристрастей, прощенням образ, не злитися, не лихословити й не засуджувати. Під час посту радять утриматись від вечірок та розваг, концертів тощо. Тому в Пилипівку не можна вінчатися.

Багато хто нині не є прибічником релігійних традицій, але все ж поститься, аргументуючи це тим, що піст – це своєрідна дієта, яка допомагає очистити організм, що безсумнівно впливає і на настрій, і на моральний стан.

Справді, піст передбачає відмову від жирних та м’ясних продуктів, що є гарним способом оздоровити організм. Але таку дієту можна почати у будь-який період року і вона не має нічого спільного з Різдвяним постом. Без молитов та духовних обмежень – піст перетворюється просто на дієту.

Мета Різдвяного посту

Різдвяний піст встановлений, щоб до дня Різдва Христового віряни очистили себе покаянням, молитвою і постом, аби з чистим серцем, душею й тілом могли зустріти Сина Божого, що з’явився в світ.

Гастрономічна складова посту є лише засобом для правильного духовного життя, що ґрунтується на молитві й таїнствах покаяння та причастя. Дотримуючись його, людина цілеспрямовано уповільнює темп свого життя, зосереджується не так на тілесному, як на духовному.

Читайте також

  1. 28 листопада розпочинається Різдвяний піст

  2. Ханука, Рош га-Шана, Курбан-байрам: в Україні можуть з’явитися нові державні свята

  3. 4 грудня православні святкують Введення до храму Пресвятої Богородиці

Поділіться.

Залиште відповідь